Katolickie Radio Zamość i Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu zapraszają do udziału w dwunastej edycji konkursu wiedzy o ,,małych ojczyznach” pod nazwą ,,Znam swój region”. Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury i przyrody powiatów: Biłgoraj, Hrubieszów, Lubaczów, Tomaszów Lubelski i Zamość. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie ich na adres organizatora. Konkurs będzie trwał do 31 sierpnia 2021 r. Jego rozwiązanie nastąpi 9 września w czwartek o godzinie 17:00 na antenie Katolickiego Radia Zamość (90,1 FM).
Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres
Katolickie Radio Zamość
ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1
22-400 Zamość
lub
Proszę podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu.
Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość) 505 103 828
Pytania konkursowe
1. Obaj urodzili się w tej samej miejscowości, jeden z nich to poeta, dziennikarz, teolog, ojciec SJ, drugi to rybak, pilot, dyplomata, konsul honorowy RP na Alasce. Podaj ich imiona, nazwiska i miejscowość z której pochodzą.
2. Tężnie solankowe kojarzą się nam z Ciechocinkiem i Inowrocławiem. Zamojszczyzna też ją ma. Podaj w jakiej miejscowości.
3. W Zwierzyńcu znajduje się jedyny w Polsce unikatowy pomnik. Czemu jest poświęcony i gdzie jest usytuowany?
4. Kto był autorem następujących słów: ,,Zamość widać już z odległości dziesięciu kilometrów. Leży na nieco falistych polach, jak broszka z pereł i koralu na złoto-zielono-szafirowym piasku. Z bliska okazał się jeszcze piękniejszy. Okazał się tak piękny, że nie umiem słowami wyjawić tego uroku".
5. Podaj główne miejsce akcji utworu dla dzieci ,,Przygody Króla Jegomości", autorstwa Jana Brzechwy.
6. Jedna ze świątyń na Roztoczu wystąpiła w filmie Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna". Gdzie znajduje się ta świątynia?
7. Miasto to jest głównym miejscem akcji oraz miejscem kręcenia zdjęć filmu "Motór" w reżyserii Wiesława Palucha. Jakie to miasto?
8. Z miastem tym w regionie zamojskim związane były losy bohatera filmu "Jeszcze słychać śpiew. I rżenie koni" reż. Mieczysława Waśkowskiego (1971). Jakie to miasto?
9. W miejscowości tej, w dekanacie Cieszanów były kręcone sceny do filmu Andrzeja Wajdy "Katyń". Jaka to miejscowość?
10. W tym zabytkowym obiekcie kręcone były sceny do filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Jaki to obiekt?
11. Podaj charakterystyczne cechy butów "Tyszowiaków".
12. Podaj charakterystyczne cechy instrumentu muzycznego "Suka Biłgorajska".
13. Gdzie, kiedy i w jakim dokumencie użyto słów: „My, prałaci, panowie, szlachta i wielmoże Królestwa Polskiego (…) łączymy, równamy i jednoczymy domy i rody nasze, herby i klejnoty nasze ze szlachtą i bojarami ziemi litewskimi (…) obiecujemy (…) nigdy ich (…) nie opuszczać”
14. Z jakiej miejscowości naszej diecezji pochodzi komandor Bogusław Krawczyk, dowódca okrętu podwodnego „Wilk”, który we wrześniu 1939 roku przedarł się przez blokadę niemiecką i dotarł do Anglii?
15. W okolicach Lubaczowa znajdują się dwa wzniesienia. Należą one do najokazalszych wydm parabolicznych powstałych pod koniec zlodowacenia bałtyckiego. Podaj ich nazwy i wysokości n.p.m.
Napisz komentarz
Komentarze