O założeniach imprezy informowała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Celina Skromak:
Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Rożyński skierował słowa uznania do mieszkańców Bukowej i podkreślał, iż tkwi w nich ogromny potencjał na wielu polach aktywności społecznej:
Potrawy z jagód przygotowała m.in. Anna Dziura, która podkreślała również, iż jagody to lokalne bogactwo, z którego warto korzystać:
‘Bukowskie Jagodzianki’ to przede wszystkim potrawy na bazie jagód, a co za tym idzie – konkurs kulinarny. Prezes Stowarzyszenia ‘Dąb’ w Ciosmach, Helena Szado-Oleksak, pełniła funkcję przewodniczącej komisji konkursowej i tłumaczyła, czego można było spróbować podczas imprezy i jakie kryteria były brane pod uwagę:
Zbieranie jagód w Bukowej to rodzinna tradycja wielu tutejszych mieszkańców – tłumaczyła Cecylia Zygmunt:
Chcemy się pochwalić tym, co mamy najpiękniejsze i najcenniejsze - podkreślał sołtys wsi Bukowa, Janusz Małysza:
Oczywiście na Bukowskich Jagodziankach nie mogło zabraknąć występów muzycznych i tanecznych. Zaprezentowały się dzieci ze szkoły podstawowej w Bukowej, wystąpił również Zespół Śpiewaczo Obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej i gościnnie zaprezentował się także Zespół Śpiewaczy „Zorza” z Dereźni.
Do Bukowej przybył także Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, a z koncertem przebojów 20-lecia międzywojennego, pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki wystąpili Mariola Zagojska, Łukasz Libowski, Patrycjusz Sokołowski i Karolina Hordyjewicz. Zagrała także kapela „Pogwizdani” a do tańca zagrał zespół „Meffis”.
W programie znalazły się także stoiska regionalne oczywiście z jagodami w roli głównej, konkursy z nagrodami i atrakcje dla dzieci, pokaz mody jagodowej oraz stoisko historyczne, przy którym Dominik Róg opowiadał o początkach wsi Bukowa.
Organizatorami wydarzenia byli Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, mieszkańcy Bukowej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowej.
Napisz komentarz
Komentarze