Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 22:15
Reklama

Stary Bidaczów. Jest nam bliska ochrona środowiska

Wszyscy, przy każdej okazji, życzą sobie dużo zdrowia, gdyż jest ono najważniejsze. Jednak aby żyć w zdrowiu, to nie tylko kwestia pobożnych życzeń, lecz świadomej decyzji. Każdy z nas ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Zanim jednak coś zrobimy dla jego poprawy, najpierw należy zacząć od pewnej świadomości i zdobycia wiedzy, dzięki której możemy polepszyć jakość środowiska, które nas otacza. Dlatego tak ważny jest udział w projekcie ekologicznym „Jest nam bliska ochrona środowiska”, którego głównym organizatorem jest OSP Stary Bidaczów na czele z prezesem Piotrem Olszówką oraz naczelnikiem, a zarazem sołtysem Marcinem Szabatem.
Stary Bidaczów. Jest nam bliska ochrona środowiska

Projekt jest finansowany z dotacji Lasów Państwowych zaś Szkoła Podstawowa w Starym Bidaczowie miała zaszczyt być partnerem w realizacji tego wydarzenia. Projekt odbywał się w formie warsztatów wypełnionych różnorakimi działaniami. Każdego dnia dla wszystkich uczestników przewidziany był smaczny poczęstunek w formie pizzy, kiełbasek, itp.

Wydarzenie rozpoczęło się od spotkania z przedstawicielem Referatu Gospodarki Komunalnej Gminy Biłgoraj o tematyce segregacji odpadów oraz szkodliwości niewłaściwego gospodarowania odpadami. Wiedza uczniów na temat bioróżnorodności i ochrony lasów została usystematyzowana podczas spotkania z przedstawicielami Nadleśnictwa Biłgoraj. Dzieci za swoja aktywność podczas warsztatów, zostały nagrodzone upominkami. Uczniowie wiedzą już teraz doskonale na czym polega odpowiedzialne zachowanie na terenach leśnych.

Dużym zainteresowaniem cieszył się ogłoszony konkurs plastyczny „Namaluj las wokół nas”.  Prace mogły wykonywać także dzieci spoza szkoły, zamieszkałe w okolicznych miejscowościach. Tego dnia najmłodsi, czyli przedszkolaki i zerówka, z zapałem stworzyli piękne plakaty, przedstawiające leśne obszary.

Kolejnym punktem warsztatów było spotkanie z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Bidaczowie, którzy informowali o przeciwdziałaniu w związku
z zagrożeniami pożaru lasów. 
Uczniowie z wszystkich grup wiekowych (klasy 2-8) brały udział w profesjonalnych warsztatach plastycznych.  Pod opieką pań wychowawczyń, dzieci przygotowywały prace na konkurs. Za pomocą różnych technik plastycznych tworzyły oryginalne plakaty, na których  wykazały się swą kreatywnością i zdolnościami artystycznymi.

Punktem kulminacyjnym był dzień, podczas którego teorie przekuliśmy w czyn.  Wspólnie wybraliśmy się na sprzątanie lasu. Nie tylko przyroda na tym zyskała, ale także my sami, którzy w drodze do szkoły oraz podczas spacerów, będziemy mogli cieszyć się pięknymi widokami.

Starsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starym Bidaczowie odwiedzili także pobliskie gospodarstwo, w którym znajduje się pomnik przyrody – dąb, liczący około 500 lat. Uczniowie wędrowali przez malowniczy las, słuchając o dziejach historii związanej z tą wyjątkową okolicą. W gospodarstwie znaleźliśmy wiele atrakcji dla dzieci: staw pełen ryb, domek na drzewie, czy ściankę wspinaczkową. Wspólne piesze wędrówki po lesie, po długim zamknięciu w domu przed ekranem komputerów, były zbawienną alternatywą dla naszego organizmu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także namiot przygotowany przez Nadleśnictwo, w którym można było dowiedzieć się wielu ciekawostek i zobaczyć interesujące eksponaty. Jednym z ostatnich punktów projektu było podsumowanie warsztatów z elementami edukacji ekologicznej. Pani Dyrektor Małgorzata Kanar, wręczyła uczniom nagrody uzyskane z konkursu plastycznego. Otrzymane upominki cieszyły wszystkich artystów, którzy zostali nagrodzeni za swe malownicze prace.

Zakończeniem wydarzenia było wspólne ognisko. Pełni emocji i wypieków na twarzy, cieszyliśmy się z udziału w tak licznych i atrakcyjnych działaniach realizowanych w ramach projektu. Musimy zadbać o naszą Planetę, ponieważ, żeby żyć w zdrowiu i radości, trzeba przede wszystkim mieć, gdzie mieszkać. Wszelakie organizmy żyjące na Ziemi są od siebie uzależnione. Nie jest ważne, kto jest większy, czy silniejszy. Jedni bez drugich nie możemy istnieć. Jesteśmy elementem, doskonale skonstruowanej Planety. Jednak dzięki udziałowi w projekcie, wiemy, że jest wielka potrzeba ochrony  i dbania o środowisko. Zacznijmy więc od siebie, od swojego podwórka, jeszcze bardziej pielęgnować nasze wspólne dobro. Szanujmy przyrodę i troszczmy się o nią a będzie nam żyło się lepiej.

/Inf. nadesłana: Joanna Portka/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Droga OdważnychTreść komentarza: Zapraszamy na www.drogalwa.plData dodania komentarza: 19.09.2024, 15:10Źródło komentarza: Droga LwaAutor komentarza: Fanka zespołu Alba DelTreść komentarza: Przepiękne koncerty. Nareszcie coś innego w Zamościu, który do tej pory promował disco polo. Duża gratka dla miłośników muzyki klasycznej. Kantata kanarka - super wykonanie.Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:38Źródło komentarza: Muzyka w barokowej odsłonie - Festiwal "MUSICA DELL'ANIMA"Autor komentarza: Gosia LipowiecTreść komentarza: Pięknie Jak co rokuData dodania komentarza: 15.09.2024, 15:00Źródło komentarza: Pielgrzymka z Tereszpola do LeżajskaAutor komentarza: Andrzej KuśTreść komentarza: Impreza bardzo ciekawa. Będziecie mogli nas posłuchać, zobaczyć, poznać nasze grono i zwyczaje oraz spróbować najzdrowszego jedzenia na świecie jakim jest dziczyzna - musicie tam być !!! To nasze dziedzictwo!!!Data dodania komentarza: 6.08.2024, 11:08Źródło komentarza: Jarosław KuchtaAutor komentarza: KTreść komentarza: Był mega dobrym, ciepłym czlowiekiem, który miał jeszcze wiele planów w głowie do zrealizowania - żal i smutek że go nie ma, wieczny odpoczynek …Data dodania komentarza: 18.07.2024, 22:05Źródło komentarza: Zmarł ks. Mirosław Prokop - proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w SzczebrzeszynieAutor komentarza: DWTreść komentarza: Lubię toData dodania komentarza: 18.07.2024, 11:38Źródło komentarza: Aleksandra Czerwińska