Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zamojska Solidarność modliła się za internowanych

We wtorek (13 grudnia) mija 35. rocznica od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zgodnie z tradycją w ubiegłą sobotę (10 grudnia) przedstawiciele zamojskiej Solidarności spotkali się w kościele rektoralnym pw. św. Mikołaja w Zamościu by modlić się w intencji ofiar stanu wojennego.
Zamojska Solidarność modliła się za internowanych

Autor: Małgorzata Godzisz

Mszy św. przewodniczył bp diecezjalny Marian Rojek. W homilii prosił ludzi Solidarności by bronili skarbu jakim jest Ojczyzna.

POSŁUCHAJ

Uroczystą mszę poprzedził koncert Zespołu Wokalnego Funkcjonariuszy Służby Więziennej Zakładu Karnego w Zamościu. W Eucharystii uczestniczyły władze i członkowie Solidarności na czele z przewodniczącym Zarządu Oddziału NSZZ Solidarność w Zamościu Markiem Walewanderem, który w rozmowie z Małgorzatą Godzisz wyjaśnił czego każdego Polaka uczy data 13 grudnia 1981 r.

POSŁUCHAJ

Obecne podczas tego wydarzenia były władze miasta Prezydent Andrzej Wnuk, Przewodniczący Rady Miasta Jan Matwiejczuk oraz licznie zebrane poczty sztandarowe. W związku z tym wydarzeniem Konferencja Episkopatu Polski zachęca do zapalenia symbolicznej świecy (13 grudnia) o godz. 19.30 w naszych domach, w duchu pamięci o ofiarach stanu wojennego. Jest to odpowiedź na inicjatywę społeczna podjętą przez Instytut Pamięci Narodowej, która pragnie upamiętnić tę chwilę , kiedy to papież Polak św. Jan Paweł II na znak solidarności z Polakami przeżywającymi te trudne chwile – zapalił symboliczną świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Stan nadzwyczajny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a zniesiono go 22 lipca 1983 r. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze