W najbliższą niedzielę będziemy w Kościele obchodzić Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (23.05).
Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom. Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa tej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. Dzień ten posiadał wtedy praktycznie tę samą rangę, co uroczystość Paschy.
Dlaczego Duch Święty pozostaje dla nas nieco nieuchwytny? – na to pytanie odpowiada ks. Mateusz Kicka, wikariusz parafii w Józefowie.
Duch Święty działa bardzo konkretnie, ale również bardzo subtelnie. Rola Trzeciej Osoby Boskiej jest szczególna – podkreśla ks. Kicka.
Symbolami działania Ducha Świętego są: ogień, woda i gołębica. Niedziela Zesłania Ducha Świętego kończy okres wielkanocny w roku liturgicznym.
Napisz komentarz
Komentarze