Pomysłodawcami zaproponowanych tras turystycznych byli nie specjaliści od tworzenia szlaków, a miłośnicy Roztocza, których zdaniem te miejsca ukazują walory przyrodnicze.
Szlaki gminy Cieszanów ukazują piękno przyrody, jaki mona dostrzec o poszczególnych porach roku.
Wiosną możemy wybrać się na szlak akwenów wodnych, który zaproponowała zwyciężczyni konkursu Joanna Kołodziej. Ukazuje on piękno dziko żyjących ptaków, a tym samym z oddali możemy usłyszeć ich śpiew.
Latem możemy wybrać się na szlak mistrza olimpijskiego w chodzie sportowym Roberta Korzeniowskiego, który wiedzie między innymi przez takie miejscowości jak: Niemstów, Gorajec i Cieszanów. Sama idea spodobała się czterokrotnemu mistrzowi olimpijskiemu, który aktywnie włączył się w przygotowanie trasy. Dla Roberta Korzeniowskiego gmina Cieszanów jest miejscem, gdzie spędził dzieciństwo, a wiec z radością lubi tu powracać.
4 lipca w Cieszanowie odbędą się dwa wielkie lekkoatletyczne wydarzenia. W Cieszanowskiej „Dysze” imienia Wojtka Pałczyńskiego weźmie udział 150 zawodników, w tym biegacze oraz sympatycy marszu z kijami nornic walking i chodu sportowego. Natomiast na stadionie w wydarzeniu ph. Robert Korzeniowski Cup, lekkoatleci z całej Polski wezmą udział w przeróżnych konkurencjach. Marcin Piotrowski dodał, że ze względu na wspomnienia i przywiązanie do Cieszanowa, Robert Korzeniowski stara się organizować tutaj obozy sportowe dla młodych sportowców.
Sportowy szlak „Śladami Roberta Korzeniowskiego” zaproponowała Karolina Kornaś.
Jesienią w Cieszanowie możemy zobaczyć trasy leśne, gdzie łatwo napotkać na grzyby. Twórcą tego szlaku jest Michał Machała.
Zimą warto wybrać się do poznania pozostałości dawnych PGR-ów, które prezentują dawne życie mieszkańców. Pomysłodawcą szlaku jest Jakub Machał.
Trasy są ciekawe i oznaczone, by wszyscy zainteresowani mogli do nich trafić. Marcin Piotrowski dodał, że 26 maja w Cieszanowie odbędzie się uroczysta gala, podczas której nagrodzeni zostaną zwycięzcy konkursu pn „Cieszanów – Cztery Pory Roku”.
Zdaniem Marcina Piotrowskiego warto zobaczyć film, w którym Robert Korzeniowski zachęca turystów do odwiedzenia Roztocza.
Jakie piękne miejsca warto zwiedzić na terenie gminy Cieszanów? Okazuje się, że ciekawe miejsca można zobaczyć oczami wyobraźni.
Gminę Cieszanów zwiedzają nie tylko okoliczni turyści, ale także osoby z daleko oddalonych zakątków Polski.
Cieszanów słynie nie tylko z malowniczych pięknych terenów przyrodniczych, ale także z muzyki. Tu co roku odbywa się rockowy festiwal, na który przyjeżdżają fani muzyki z Polski i zza granicy.
W dn. 8-10 lipca w Gorajcu co roku odbywa się festiwal „Folkowisko”.
Gorajec słynie z jednej z najstarszych drewnianych cerkwi.
Przy cerkwi w Gorajcu wszystkie osoby mogą skorzystać w wirtualnych przewodników.
Z audio przewodnika mogą skorzystać zarówno najmłodsi, a także osoby niedowidzące i niewidome.
Zdaniem Marcina Piotrowskiego Cieszanów to miasto trzech kultur.
W Cieszanowie znajdują się także powojenne schrony, które prowadzą od Przemyśla aż do Suwałk.
Wszystkie cztery szlaki ph. „Cieszanów – Cztery Pory Roku” to nie tylko trasy, ale również filmy, przewodniki i tablice informacyjne. Oficjalne otwarcie szlaków odbędzie się podczas uroczystej gali już 26 maj w Cieszanowie.
Napisz komentarz
Komentarze