13 marca 2013 roku o godzinie 19.06 nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie ukazał się biały dym. Godzinę później oznajmiono, że Kościół katolicki ma nowego papieża. Został nim pochodzący z Argentyny, ówcześnie 76-letni kardynał Jorge Mario Bergoglio (czyt. Horche Mario Bergolio).
Wybrano go drugiego dnia konklawe, zwołanego w Rzymie, w związku z rezygnacją Benedykta XVI. Nowy biskup Rzymu przyjął imię Franciszek, na cześć świętego z Asyżu.
Około 20-tej kardynał protodiakon oznajmił światu:
Nowy biskup Rzymu ukazał się na balkonie Bazyliki Watykańskiej. Tysiące ludzi zebranych na Placu św. Piotra, a miliony za pośrednictwem mediów, powitał zwyczajnym pozdrowieniem 'Buona sera' - 'Dobry wieczór'. Zwracając się do wiernych papież Franciszek powiedział:
Podczas inauguracji pontyfikatu (19 marca 2013), w której uczestniczyło około 200 tysięcy osób, Franciszek podkreślił, że papiestwo nie jest zaszczytem, ale służbą, zwłaszcza na rzecz najbiedniejszych i zapomnianych. W homilii przywołał swojego patrona - świętego z Asyżu. Powiedział, że każdy człowiek musi być odpowiedzialny za świat i opiekować się 'całą rzeczywistością stworzoną”.
Papież zaapelował do polityków i ludzi, którzy zajmują odpowiedzialne stanowiska:
Przez osiem lat swojego pontyfikatu papież Franciszek opublikował trzy encykliki - 'Światło wiary', 'Pochwalony bądź' i "Wszyscy bracia"oraz pięć adhortacji apostolskich.
W kwietniu 2014 roku po raz pierwszy w historii dokonał kanonizacji dwóch swoich poprzedników - Jana XXIII i Jana Pawła II. Odbył także 33 podróże apostolskie. W 2016 roku odwiedził Polskę przy okazji Światowych Dni Młodzieży. Ostatnią podróż odbył do Iraku, od 5 do 8 marca br.
Napisz komentarz
Komentarze