W orędziu na ten dzień papież Franciszek napisał: „(…) To odpowiedni moment, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na ich pielęgnację, jak i na łonie rodziny czy wspólnot. Nasze myśli kierujemy w szczególności do tych, którzy na całym świecie cierpią z powodu skutków pandemii koronawirusa. Wszystkim, zwłaszcza najuboższym i usuniętym na margines wyrażam moją duchową bliskość, zapewniając o trosce i miłości Kościoła”.
W tym roku ze względu na stan epidemii nie będzie tradycyjnych oficjalnych uroczystości, odwiedzin osób chorych w szpitalach i domach opieki. W szpitalach na terenie naszej diecezji odprawione zostaną Msze św. w intencji ludzi chorych, ich opiekunów oraz całego personelu medycznego.
Co roku podczas obchodów Dnia Chorego wierni mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Nie jest on tożsamy z ostatnim namaszczeniem – przypomina ks. Czesław Koraszyński, kapelan Szpitala Jana Pawła II w Zamościu.
W orędziu na tegoroczny Dzień Chorego papież Franciszek przypomina, że: „Choroba ma zawsze oblicze, i to nie tylko jedno: ma oblicze każdego chorego i każdej chorej, także tych osób, które czują się lekceważone, wykluczone, ofiar niesprawiedliwości społecznej, która odmawia im praw podstawowych. (…) W związku z tym chciałbym przypomnieć o znaczeniu solidarności braterskiej, która wyraża się konkretnie w służbie i może przybierać różne formy, które wszystkie są ukierunkowane na wspieranie naszego bliźniego. „Służenie oznacza troszczenie się o osoby słabe w naszych rodzinach, w naszym społeczeństwie, w naszym narodzie” – napisał papież.
Hasło tegorocznego Światowego Dnia Chorego brzmi: „Jeden jest wasz Nauczyciel a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”.
Napisz komentarz
Komentarze