Święty Błażej był biskupem Sebasty - miasta położonego na terenie dzisiejszej Turcji. Zginął śmiercią męczeńską około 316 roku. Tradycja przekazuje, że św. Błażej miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość, uniemożliwiając oddychanie. Chłopcu groziło uduszenie. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Kościół do dziś w dniu św. Błażeja błogosławi gardła. To zwyczaj podtrzymywany w wielu parafiach - mówi ks. Marek Mazurek, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Zamościu.
Święty Błażej to nie tylko patron wspierający nas w chorobach gardła czy migdałków, dodaje ks. Mazurek.
Ze wspomnieniem św. Błażeja wiąże się także inny, dawny, gdzieniegdzie jeszcze znany zwyczaj święcenia jabłek. O tej tradycji słuchaczom Katolickiego Radia Zamość przed kilkoma laty opowiadała pani Irena z Radecznicy.
Święty Błażej jest patronem m.in. kamieniarzy, mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o swoje gardło i struny głosowe. W ikonografii św. Błażej przedstawiany jest jako biskup, który błogosławi. Jego atrybutami są: jeleń, pastorał, ptaki z pożywieniem w dziobie oraz dwie skrzyżowane świece.
Napisz komentarz
Komentarze