Zebranych powitała dyrektor biblioteki, Maria Szeliga, która przytoczyła również krótką informację biograficzną pisarza, zaś spotkanie poprowadziła moderator Dyskusyjnego Klubu Książki. Dorota Maksymiuk.
Pisarz, w rozmowie z Joanną Ferens przyznaje, że jego droga do kryminałów była dość kręta:
Marcin Wroński dokonuje również krótkiej charakterystyki swojej twórczości:
Pisarz ma już za sobą prawie ćwierć wieku pracy w tej dziedzinie i wyjaśnia, co skłoniło go do wybrania właśnie tego zawodu:
Marcin Wroński to jeden z najbardziej utytułowanych polskich autorów kryminałów, zdobywca m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru (2014) oraz Nagrody Kryminalnej Piły (2014). Na co dzień mieszka w Lublinie. Należy do ścisłej czołówki autorów kryminałów, jednak zanim zdecydowanie postawił na ten gatunek, przeszedł krętą drogę, próbując swoich sił w rozmaitych formach i gatunkach literackich. Zaczynał od tworzenia prozy wysokoartystycznej, mieszczącej się w nurcie postmodernistycznym, pisał teksty piosenek, skecze kabaretowe, utwory sceniczne, zwrócił się także na krótko ku fantasy Dopiero wydanie powieści kryminalnej Morderstwo pod cenzurą (2007), otwierającej cykl z lubelskim komisarzem przedwojennej policji Zygmuntem ‘Zygą’ Maciejewskim, ukierunkowało pisarską karierę Wrońskiego na kryminały retro.
Napisz komentarz
Komentarze