Biegaja, skaczą, rzucają, pływają, walczą na matach i grają w piłkę. Tak wyglądają zajęcia lekcyjne w Szkole Mistrzostwa Sportowego, której siedziba mieści się przy ul. Młyńskiej 27 w Zamościu. Szkoła podstawowa i liceum kształci dzieci i młodzież w kilku dyscyplinach: piłka nożna, pływanie, lekko atletyka i zapasy. Wśród klubów, które przyczyniły się do powstania SMS w Zamościu są: Padwa Zamość, UKS Orka Zamość, A.M.S.P.N Hetman Zamość oraz Agros Zamość. Priorytetem dla szkoły jest rozwój nie tylko sfery sportowej ale również kształcenie intelektualne, o czym informuje Aleksandra Kasprzak, prezes Fundacji Rozwoju Osobistego Narodowych Talentów.
Co odróżnia SMS od innych zamojskich placówek oświatowych? W szkole nie ma dzwonka, a nauczyciele przedmiotów tj. plastyka, technika czy muzyka nie zadają prac domowych. Powód? Wolny czas pozaszkolny dzieci mogą zagospodarować z rodzicami, spędzając go aktywnie. Niebawem uczniowie na lekcje szkolne uczęszczać będą w jednakowych dresach sportowych z logo szkoły oraz własnym imieniem. Młodzież licealna nie tylko wybiera profil sportowy, ale również program szkolenia. Można powiedzieć, że kształcenie w SMS ma charakter indywidualny, a to za sprawą kilkuosobowych klas i toku nauczania, o którym decydują uczniowie.
Od przyszłego roku szkolnego 2021/2022 w zamojski SMS będzie jedyną placówką oświatową w Polsce, gdzie w liceum na kierunku boccia kształcić się będą mogły osoby niepełnosprawne. Polski Związek Boccia, Ministerstwo Oświaty oraz specjaliści i trenerzy opracowali dla tych osób specjalny program nauczania. O sukcesie edukacyjnym powiedział Ireneusz Klimek, prezes Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu, który jest jednocześnie jednym z trenerów Polskiej kadry Boccia, a także pomysłodawcą utworzenia kierunku.
Zawodnicy niepełnosprawni trenujący boccie sklasyfikowani są na poszczególne kategorie w zależności od stopnia niepełnosprawności: BC1, BC2, BC3, BC4. Ci zawodnicy mogą brać udział w zawodach rankingowych zarówno krajowych jak i zagranicznych, a kat. BC5 tylko w krajowych. W systemie kształcenia treningowego w SMS osoby niepełnosprawne będą miały szesnaście godzin zajęć.
Budynek szkoły jest duży i wszechstronny. Z względu na duże możliwości oprócz bocci być może osoby niepełnosprawne będą mogły kształcić się także na kierunku paralekkoatletyka i pływanie.
Budynek Szkoły Mistrzostwa Sportowego przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych z Zamościa i spoza miasta. Dlatego w placówce będzie mógł uczyć się każdy chętny.
Jeśli kierunki dla osób niepełnosprawnych będą cieszyły się dużym zainteresowaniem na potrzeby tych osób na terenie miasta w przyszłości wybudowana zostanie bursa szkolna.
Napisz komentarz
Komentarze