Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:43
Reklama Bricomarché

Urszula Groszek – Wróblewska, Jan Wróblewski

Polacy artyści, tworzący we Francji
Urszula Groszek – Wróblewska, Jan Wróblewski

Urszula Groszek – Wróblewska i Jan Wróblewski są małżeństwem, które połączyła pasja do sztuki i miłość do siebie. Urszula Groszek - Wróblewska pochodzi z Krakowa, natomiast mąż Jan Wróblewski jest z Zamościa, gdzie w 1979 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych.

Urszula i Jan poznali się w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, gdzie studiowali w Instytucie Sztuk Pięknych. Miłość i życiowe plany na przyszłość stały się bodźcem, by w 1989 roku podjąć decyzję o wyjeździe do Francji. Radykalna zmiana dotychczasowego trybu życia, obcy język i nowe społeczeństwo miały być dla młodych ludzi doskonałą perspektywą na przyszłość. To właśnie we Francji swych inspiracji do tworzenia arcydzieł sztuki poszukiwali: Pablo Picasso, Vincent Van Gogh, czy Claude Monet. Urszula Groszek – Wróblewska i Jan Wróblewski aktualnie mieszkają w Paryżu, gdzie w pracowni artystycznej tworzą swoje niepowtarzalne malarskie dzieła. Posiadają znaczący dorobek twórczy, dlatego jako goście honorowi zapraszani są na ogólnoświatowe salony sztuki. Swoje parce prezentują na wystawach nie tylko w Polsce i Francji, ale także we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Japonii, USA i Belgii. Urszula Groszek – Wróblewska zajmuje się malarstwem, akwarelą i fotografią, natomiast Jan Wróblewski malarstwem, fotografią i rysunkiem.

W audycji „Rozmowa dnia” usłyszymy o Francji, która dla państwa Wróblewskich w latach 90-tych miała być alternatywną na przyszłość, dającą większe możliwości rozwoju niż w Polsce. I tak też się stało. Jan Wróblewski dzięki Francji odkrył różnorodność technik tworzenia. Do dotychczasowych czarno – białych barw grafiki wprowadził grę koloru, ruchu i światła. Wszystkie, te elementy artysta do tej pory łączy w swoich dziełach, które prezentowane są na wystawach krajowych i zagranicznych. Jako malarz, fotograf i grafik zajmuje się także edukacją artystyczną w Espace Landowski w Boulogne, gdzie uczy i doskonali warsztat artystyczny przyszłych malarzy.

Od 14.08 do 12.09 w Galerii Staszica 13 w Zamościu, należącej do Małgorzaty Kulczyńskiej i Jacka Kardasza można oglądać wystawę malarską Urszuli Groszek – Wróblewskiej i Jana Wróblewskiego. Nie jest to pierwsza wystawa małżeństwa ponieważ w 2016 roku w Książnicy Zamojskiej mogliśmy oglądać zbiorczą wystawę dwunastu artystów, absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz ich przyjaciół. Wtedy zbiorowo zaprezentowane zostały prace malarskie, grafiki i rzeźby

Tym razem w Galerii Staszica 13 w Zamościu możemy obejrzeć więcej prac o charakterze abstrakcyjnym. Zdaniem Jana Wróblewskiego sztuka abstrakcyjna pozwala dostrzec piękno patrzenia, bo „można patrzeć, a nie widzieć”.

POSŁUCHAJ


O obrazach, które widnieją na ścianach Galerii mówi ich autor Jan Wróblewski.

POSŁUCHAJ

O cyklu ostatnich prac wykonanych z żywicy oraz techniką akrylową i olejną powiedziała Urszula Groszek – Wróblewska.

POSŁUCHAJ

O technice prac, jakie można zobaczyć w Galerii powiedział Jan Wróblewski.
POSŁUCHAJ


Wystawę artystów można oglądać do 12.09 w Galerii Staszica 13 w Zamościu, która znajduje się na jednym z podcieni zamojskiego Rynku Wielkiego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze