Święto obchodzone jest od 2011 roku. Jego symbolami są małe skarpetki oraz kolor fioletowy, oznaczający miłość i nadzieję.
Życie i zdrowie malucha, który urodził się pomiędzy 22, a 37 tygodniem ciąży zależy od umiejętności i doświadczenia lekarzy. Co 10. dziecko na świecie rodzi się wcześniakiem, tłumaczy neonatolog, Irena Kowalik, kierownik Oddziału Neonatologii w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu im. Jana Pawła II w Zamościu.
Dzięki rozwojowi technologii medycznej ratowane są coraz mniejsze wcześniaki.
W Zamościu Dzień Wcześniaka zorganizowany był już po raz trzeci. Skąd pomysł na organizację tego dnia? Zapytaliśmy o to Katarzynę Szargało - Szkałubę z Kangurkowo Rehamed.
Podczas tego dnia warto także powiedzieć o akcji Ośmiorniczka dla wcześniaka. Inicjatorką kampanii jest dr Marta Tomaszewska, pediatria z Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Kielcach. Lekarka przeczytała o bawełnianych ośmiorniczkach dla wcześniaków na blogu Polki mieszkającej w Danii i poprzez media społecznościowe dotarła do kobiet, które charytatywnie zaczęły dziergać zabawki – podkreśliła Barbara Mazurkiewicz, zamojski koordynator akcji.
Polsce co roku ponad 25 tysięcy noworodków przychodzi na świat przed terminem. Neonatolodzy apelują o stworzenie ośrodków, w których dzieci te będą objęte kompleksową opieką do trzeciego roku życia. To da im szansę na wyrównanie opóźnień rozwojowych w stosunku do dzieci urodzonych o czasie.
Napisz komentarz
Komentarze