Piłka nożna, która jest naszym narodowym spotem jest lubiana nie tylko przez kibiców, ale także grono młodzieży i osób dorosłych w średnim i starszym wieku. Na kurs przygody z gwizdkiem serdecznie zaprasza Andrzej Swacha, wieloletni sędzia główny ZOZPN.
Mecze naszej reprezentacji Polski oglądane są przez sympatyków tego sportu w telewizji, ale liczna rzesza kibiców towarzyszy naszej kadrze na trybunach wielkich stadionów podczas rozgrywkowych spotkań rangi międzynarodowej. Piłka nożna to nie tylko kibicowanie narodowej reprezentacji Polski, ale także miejscowym i lokalnym drużynom. Jednak, aby rozgrywki odbywały się prawidłowo nad ich przebiegiem czuwają sędziowie, którzy pełnią rolę decyzyjną na boisku. Przez cały okres trwania meczu muszą bacznie obserwować nie tylko boisko, ale to co dzieję się dookoła ponieważ odpowiadają za przestrzeganie zasad gry w piłkę nożną.
Turnieje piłki nożnej prowadzi zespół sędziów:
- sędzia główny, który odpowiada za cały przebieg gry i jego decyzje da nieodwołalne,
- dwaj sędziowie asystenci, znajdujący się poza boiskiem wzdłuż linii bocznych,
- sędzia techniczny, sygnalizuje zmiany i czas przedłużenia gry.
W przypadku braku sędziego technicznego (np. na niższych szczeblach rozgrywkowych) zmiany sygnalizowane są przez jednego z sędziów liniowych, przez uniesienie oburącz chorągiewki.
Podczas gry sędzia główny podejmuje decyzje, a sędziowie boczni są pomocnikami, których sugestiami arbiter główny powinien, lecz nie musi się sugerować. Przyjmuje się, że sędzia jest „powietrzem”. Znaczy to, że w momencie gdy piłka odbije się od sędziego i przeszkodzi, lub pomoże jednemu z zespołów przeprowadzić skuteczną akcję, gra jest kontynuowana. Dzieje się tak również w przypadku zderzenia sędziego z jednym z graczy, co mogłoby mieć wpływ na przebieg gry.
Podczas takich meczów sędziowie są w ciągłym ruchu ponieważ muszą bacznie obserwować piłkę w każdej sekundzie gry, dlatego kandydaci na sędziów muszą wykazywać się bardzo dobrą sprawnością fizyczną.
Zajęcia będą podzielone na część teoretyczną i praktyczną, które będą prowadzone w siedzibie ZOZPN.
Po zajęciach odbędą się egzaminy z modułu teoretycznego i części sprawnościowej.
Na stronie internetowej pod adresem www.zozpn.pl w dziale "Do pobrania – Okręgowe Kolegium Sędziów" zamieszczona jest ankieta oraz oświadczenie dla kandydatów na sędziów, które powinny być dostarczone wraz ze zgłoszeniem na kurs.
Zgłoszenia należy dostarczyć do końca grudnia osobiście w siedzibie ZOZPN lub drogą pocztową pod adres:
Okręgowe Kolegium Sędziów ZOZPN
ul. Królowej Jadwigi 8
22-400 Zamość
Więcej informacji pod nr tel. (84) 638-62-40
Napisz komentarz
Komentarze