Działania realizowane są na terenie trzech powiatów: bialskiego (gm. Zalesie, Piszczac) oraz chełmskiego i włodawskiego (gm. Wola Uhruska, Hańsk, Włodawa, Sawin i Białopole). Akcja prowadzona jest przez zespoły, w skład których wchodzą przedstawiciele m.in. służb weterynaryjnych, związku łowieckiego oraz żołnierze. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, już po raz kolejny, zebrał się specjalny zespół do spraw zapobiegania oraz zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie województwa lubelskiego. Wicewojewoda Lubelski, Robert Gmitruczuk, w rozmowie z Małgorzatą Godzisz tłumaczył cel tych działań. Zwrócił również uwagę na żywotność choroby.
Wstępnie kontrola lasów miała potrwać do 9 listopada, ale ten termin uległ zmianie - informuje wicewojewoda lubelski.
Od ponad miesiąca nie stwierdzono nowych ognisk tej groźnej choroby w naszym regionie.
Poszczególne służby pozostają w ciągłej gotowości i systematycznie prowadzą działania według wcześniej przyjętego planu. Pozwala to na kontrolowanie sytuacji. Wicewojewoda Lubelski przedstawia różnicę między liczeniem, a poszukiwaniem padłych zwierząt.
Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Trafił do Europy w 2007 roku. Najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.
Lubelski Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię gdzie telefonować mogą rolnicy z terenów zagrożonych ASF. Pod numerem (81) 742-45-24 udzielane są wszelkie niezbędne informacje, a także prowadzony jest instruktaż w kierunku sposobów i możliwości zapobiegania rozprzestrzenianiu się tej choroby.
Napisz komentarz
Komentarze