Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Stary Dzików. XVIII Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych

Już po raz 18. odbył się w Starym Dzikowie Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych.
Stary Dzików. XVIII Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych

Autor: Ks. Mariusz Pastuszak

Przybyli na Przegląd uczestnicy zaprezentowali m.in. obrzędy związane z życiem na wsi, tradycje kulturalno – religijne, czy wydarzenia, które obecnie nie są praktykowane. Ten Przegląd daje możliwość uchronienia od zapomnienia, zanikających zwyczajów i tradycji, mówi Kierownik Działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturalnej Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Agata Hemon:

POSŁUCHAJ

Komisja konkursowa doceniła nie tylko wybór zapomnianego obrzędu, ale także pieczołowitość w zaprezentowaniu jego najmniejszych nawet szczegółów. I w tym roku Nagroda Grand Prix i suma 1000 zł, ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu została przyznana Zespołowi Ludowemu SONINA z Soniny za spektakl pt.: „Wesele Sonińskie – kołacz”. Wzrastająca co roku frekwencja spowodowała przeniesienie Przeglądu do większego obiektu, dodaje Starosta Lubaczowski, Zenon Swatek:

POSŁUCHAJ

Dzięki temu wydarzeniu młodsze pokolenie ma możliwość zobaczyć tradycję tworzące życie na wsi, podsumowuje Zastepca Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich „Stokrotki” w Cewkowie, Małgorzata Madera:

POSŁUCHAJ

Organizatorami Przeglądu byli Wójt Gminy Stary Dzików, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie i Centrum Kulturalne w Przemyślu, a współorganizatorem Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze