Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Bricomarché

XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Przedstawiciele naszej diecezji w dniach (08-10.11) wraz z diecezjalnym koordynatorem ds. Światowych Dni Młodzieży księdzem Tomaszem Szadym uczestniczyli w XVII Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Turnie pod Radomiem.
XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Autor: fot. ks. Tomasz Szady

W pierwszym dniu spotkania młodzież rozmawiała na temat wdrażania postanowień ubiegłorocznego Synodu oraz Adhortacji ,,Christus vivit’’. Wielu młodych ludzi chce angażować się w ewangelizowanie swoich środowisk. ,,Christus vivit’’ zwraca uwagę na trzy płaszczyzny: bardzo osobistej relacji młodego człowieka do Pana Boga; relacji, którą może przeżyć on we wspólnocie Kościoła, oraz płaszczyznę tego wszystkiego, za co on może odpowiadać i co może wnieść w życie innych, jeśli chodzi o odpowiedzialność za wspólnotę Kościoła, za życie wiary innych, czy odpowiedzialność za to, co jest pewną formą życia społecznego, w której sam funkcjonuje – powiedział bp Solarczyk.

Następnego dnia po Jutrzni i śniadaniu Aleksandra Małochleb oraz Michał Kłosowski przedstawili relacje z tegorocznego Forum Młodzieży w Rzymie na którym spotkała się młodzież z całego świata, by omówić działania duszpasterstw w swoich środowiskach i problemach z jakimi muszą zmagać się każdego dnia. W kolejnym punkcie programu wystąpił Asystent Generalny KSM ksiądz Andrzej Lubowicki opowiadając o programie Młodzi 4.0 mającym na celu kształtowaniu przyszłych liderów we wspólnotach.Na temat zasad organizacji pracy i efektywnego zagospodarowania zasobami głos w czasie zjazdu w Turnie zabrał głos Pan Adam Roguski, który ma doświadczenie zarządzania dużą grupą ludzi w jednej z korporacji. Swoim wystąpieniem pokazał, że młodzi powinni bardziej zaangażować się w promocję wartości religijnych, ponieważ są one cały czas aktualne i najważniejsze. W kolejnej sesji wystąpił ks. Piotr Studnicki poruszając tematy o osłabionym zaufaniu i nadszarpniętą wiarygodnością w kościele. Najważniejszym punktem dnia była Msza Święta, po której uczestnicy wybrali się do Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Radomiu, by obejrzeć film pokazujący jak wydarzenia z czerwca 1976 roku wpłynęły na dalsze losy miasta i państwa polskiego. Można powiedzieć, że był to strajk który uruchomił domino. Wieczorem w ramach przygotowań do tegorocznego spotkania młodych Taize młodzież wzięła udział w modlitwie ekumenicznej w radomskiej katedrze.

W ostatnim dniu po Eucharystii Dyrektor Krajowego Biura Organizacji ŚDM ks. Emil Parafiniuk omawiał między innymi nowy trzyletni program formacyjny dla młodzieży pod nazwą ,,Masz wiadomość’’ oparty na Słowie Bożym. Podane zostały również najnowsze informacje dotyczące Światowych Dni Młodzieży,które odbędą się w Lizbonie w 2022 roku oraz jak będą wyglądały przygotowania w Polsce. Na zakończenie rozmawiano o planach na Niedzielę Palmową w 2020 roku.

Angelika Kolasa



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze