W tym roku Festiwal trwał od 18 do 20 października. Podczas kolejnych dni Festiwalu organizatorzy zaprezentowali szereg wydarzeń nawiązujących do 100-lecia Odzyskania Kresów Wschodnich i 80-lecia Utraty Kresów Wschodnich. Kultywowanie tradycji, szacunek do historii i jej przekazywanie, jest jednym z istotnych elementów tego Festiwalu, mówi organizator i Prezes Stowarzyszenia Narodowo-Patriotycznego „Rota”, Wojciech Mamczur:
W programie było m.in. spotkanie z Bolesławem Samosiukiem – dzieckiem Zamojszczyzny, czy wybitnym znawcą dawnych Kresów, historykiem, profesorem Stanisławem Nicieją. Była także projekcja filmu „Pieśń o wypędzonych” w reżyserii Lusi Ogińskiej czy spektakl teatru „Grot” z Warszawy. Można było również posłuchać wielu wykonawców utworów muzycznych. Także dla młodych artystów wartości patriotyczne są bardzo istotne, mówi wokalistka Zespołu Wokalnego działającego przy Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie, Martyna Kindrat:
Gwiazdą Festiwalu był Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Działalność Zespołu od początku promowała kulturę polską i wartości patriotyczne, mówi Dyrektor Zespołu „Mazowsze”, Jacek Boniecki:
Za wybitne osiągnięcia w krzewieniu Kultury Polskiej, działalność Narodowo - Patriotyczną, miłość do Narodu Polskiego i wartości chrześcijańskich, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” otrzymał nagrodę im. Ks. Kardynała Władysława Rubina.
Publiczność przyjęła Zespół „Mazowsze” z ogromnym entuzjazmem i nagrodziła wyróżnionych owacjami na stojąco.
Napisz komentarz
Komentarze