Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:28
Reklama

Październik miesiącem AAC

„Ja nie mówię, ale porozumiewam się”-można to uznać za hasło Alternatywnych i Wspomagających Sposoby Porozumiewania się (AAC).

Zespół Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” zorganizował koncert pt. „Mówię o AAC”. Jak podkreśliła Agnieszka Pilch, wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” w Zamościu celem tej inicjatywy jest podniesienie świadomości ludzi, o tym że można porozumiewać się w inny sposób niż mowa.

POSŁUCHAJ

 

AAC to różne strategie, systemy i sposoby umożliwiające porozumiewanie się. Na AAC może składać się mimika, gesty, znaki, specjalne symbole, obrazki, zdjęcia, literowanie na tablicy papierowej lub komputerze, czy elektroniczne urządzenia wspierające mowę – dodała Andżelika Ćwik-Łopuszyńska.

POSŁUCHAJ

 

Z powodu braku lub niewyraźnej mowy, niektórzy ludzie, zarówno dzieci i dorośli, mają problemy z porozumiewaniem. Przyczynami tych zaburzeń mogą być wylewy, urazy głowy, uszkodzenia neurologiczne, niepełnosprawność intelektualna, mózgowe porażenie dziecięce. Istotą AAC jest wykorzystywanie możliwości użytkowników do kompensowania trudności w porozumiewaniu się.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze