Od przyszłego roku w szkole będzie mogła kształcić się także osoby niepełnosprawne w dyscyplinie paraolimpijskiej jaka jest boccia. Starania w tym kierunku poczyniła Aleksandra Kasprzak, prezes Fundacji Rozwoju Osobistego Narodowych Talentów.
W naszym mieście sport jakim jest boccia uprawiany jest m.in przez zawodników ze Stowarzyszenia Osób niepełnosprawnych "Krok za Krokiem” w Zamościu. Podopieczni Stowarzyszenia trenują boccie na hali tenisowej zamojskiego OSiR-u. Liczne osiągnięcia sportowe maja m.in.:. Wiktoria Herc ,Robert Skwaryło, Kamil Pomarański, Paweł Krajewski, Kacper Jarmoluk Mateusz Pawelec i Dominik Krajewski. Boccia to nie tylko sportowa dyscyplina paraolimpijska, ale także gra integracyjna, która ze względu na proste zasady gry polecana jest wszystkim. Do gry zawodnicy wykorzystują bile wypełnione granulatem - jedną białą oraz po sześć bil czerwonych i niebieskich. Na czym polegają zasady gry w boccie wyjaśnił Kacper Jarmoluk, zawodnik AKS-ON "Krok za krokiem" w Zamościu.
Zawodnicy niepełnosprawni sklasyfikowani są na poszczególne kategorie w zależności od stopnia niepełnosprawności: BC1, BC2, BC3, BC4. Co zawodnicy mogą brać udział w zawodach rankingowych zarówno krajowych jak i zagranicznych, a kat. BC5 tylko w krajowych. O zawodnikach, którzy uprawiają boccie powiedział prezes Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu. a także jeden z trenerów Polskiej kadry Boccia Ireneusz Klimek.
Celem Fundacji Rozwoju Osobistego Narodowych Talentów jest łączenie edukacji szkolnej z rozwojem pasji sportowych. Aleksandra Kasprzak dodała, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonym planem osoby niepełnosprawne trenujące boccie od przyszłego roku szkolnego będą mogły rozwijać swój talent w zamojskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego.
Działania, by stworzyć liceum o profilu sportowym w boc zostały już rozpoczęte.
Osoby niepełnosprawne od września 2020 roku będą mogły uprawiać boccie w I klasie liceum.
Budynek Szkoły Mistrzostwa Sportowego przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeśli kierunek jakim jest boccia będzie cieszył się dużym zainteresowaniem na potrzeby osób niepełnosprawnych na terenie miasta w przyszłości wybudowana zostanie bursa szkolna.
Napisz komentarz
Komentarze