Podczas otwarcia przy pomniku „Dzieci Zamojszczyzny” odśpiewano hymn państwowy i złożono wiązanki kwiatów upamiętniając tragiczne losy historii naszego regionu. Przybyłych na bieg zawodników, a wiec biegaczy, rolkarzy, osoby niedowidzące i niewidome oraz osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach tzw. handbikeach powitał Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, który dokonał otwarcia biegu. O idei wydarzenia powiedział redaktor Janusz Kawałko, inicjator i pomysłodawca Czteroetapowego Biegu Pokoju Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny.
O martyrologii wydarzeń okresu II wojny światowej wszystkim obecnym przypomniał Julian Grudzień, prezes Polskiego Związku Więźniów Obozów Koncentracyjnych Okręg Zamość.
Podczas wojny celem okupantów było wysiedlenie polskiej ludności i zajęcie terenu.
Julian Grudzień jako "Dziecko Zamojszczyzny" dotkliwe przeżył wydarzenia okresu wojny ponieważ jako dziecko stracił ojca.
Zdaniem Juliana Grudnia Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny jest szczególnym biegiem, ponieważ przypomina o wydarzeniach historycznych, o których zawsze należy pamiętać. Kiedyś ofiarami wojny były "Dzieci Zamojszczyzny", a dziś bohaterami są zawodnicy, którzy poprzez bieg upamiętniają te osoby.
Dzisiaj (28.08) na linii startu Rynku Wielkiego stanęli zawodnicy którzy udali się w kierunku Zwierzyńca .Pokonują oni następujące miejscowości tj. - Płoskie - Zawada- Kąty - Niedzieliska - Brody Duże - Brody Małe - Żurawnica – Zwierzyniec. O przygotowaniach do biegu powiedział zawodnik startujący na handbiku.
Biegacz, który do Zamościa przyjechał z zagranicy przyznał ,że trudnością nie są kilometry, a upalna pogoda.
Na bieg przyjechał także zawodnik, który regularnie bierze udział w maratonach.
W czwartek (29.08) zawodnicy pokonają takie miejscowości jak: Kosobudy – Obrocz – Guciów- Bondyrz – Kaczórki, skąd meta poprowadzi do Krasnobrodu (29 km). Trzeciego dnia w piątek (30.08) zawodnicy wezmą udział w półmaratonie z Zamościa do Skierbieszowa, a trasa poprowadzi przez zamojskie ulice Dzieci Zamojszczyzny i Aleje 1 Maja, a następnie biegacze pokonają Borowinę Sitaniecką i Dębowiec i Zrąb i spotkają się na mecie w Skierbieszowie. Ostatni IV etap odbędzie się w sobotę (31.08) i będzie to Kryterium Uliczne im. Lucjana Ksykiewicza na dystansie 15 km. Zawodnicy pokonają pętle ulicami Zamościa. Bieg zakończy dekoracja zawodników, którą tradycyjnie odbędzie się na zamojskim Rynku Wielkim.
Bieg odbywa się przy ograniczonym ruchu drogowym, dlatego organizatorzy apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drogach, szczególnie na zawodników poruszających się na wózkach.
Napisz komentarz
Komentarze