Bolesław Szymanik, były więzień obozu w Zwierzyńcu i na Majdanku, w rozmowie podkreślał, że celem uroczystości jest przede wszystkim oddanie hołdu wszystkim pomordowanym:
Bolesław Szymanik przybliżył także historię tego miejsca:
Więźniem obozu był także generał bryg. Stanisław Maciąga, prezes Stowarzyszenia Inwalidów Wojennych z Puław, który miał wówczas 3,5 roku, jednak tamte wydarzenia głęboko zapadły mu w pamięć:
Genowefa Makara ze Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych na Majdanku również podzieliła się swoimi wspomnieniami z tamtych tragicznych czasów:
O naszym obowiązku pamięci wobec tamtych wydarzeń mówiła w rozmowie burmistrz Zwierzyńca, Urszula Kolman:
List okolicznościowy do uczestników uroczystości wystosował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczono także okolicznościowe odznaczenia. Następnie został odczytany Apel Pamięci oraz członkowie Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej z Puław oddali salwę honorową. Przy pomnikach złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Kolejny punkt wydarzenia stanowiła msza święta, którą w intencji pomordowanych w czasie II wojny światowej Dzieci Zamojszczyzny sprawował proboszcz parafii MB Królowej Polski w Zwierzyńcu, ks. Błażej Górski. Uroczystości rocznicowe zakończyło spotkanie integracyjne w Parku Środowiskowym w Zwierzyńcu.
Na wydarzenie zaprosili Zarząd Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny w Biłgoraju oraz Burmistrz Zwierzyńca.
Napisz komentarz
Komentarze