Plenerowa impreza edukacyjna
Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego
10 sierpień 2019 r.
Roztoczański Park Narodowy zaprasza na XI edycję plenerowej imprezy edukacyjnej „Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego”, która odbędzie się 10 sierpnia 2019r. (sobota) w godz. 1000 – 1700 na terenie Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu oraz w Izbie Leśnej we Floriance.
„Dzień otwarty w RPN” to doskonała okazja do zaprezentowania Parku jako obiektu chroniącego walory przyrodnicze i kulturowe, jak również prowadzącego aktywną edukację przyrodniczą. Tegoroczna tematyka „Dnia otwartego w RPN” skupia swoją uwagę na ekologii i ochronie największego przedstawiciela z rodziny kotowatych w Europie – rysia – gatunku zagrożonego i bardzo wymagającego, głównie pod względem siedliskowym. Zarówno obecny stan populacji, jak i wykryte zagrożenia rysia w Polsce wskazują, że działania ochronne powinny być bezwzględnie utrzymane w celu zapewnienia mu trwałego miejsca w naszej przyrodzie.
Do udziału w imprezie zaprosiliśmy min. przedstawicieli Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, którzy podczas prelekcji przedstawią wyniki badań z terenu RPN oraz zakres działań zarówno ochronnych jak i edukacyjnych na rzecz ssaków drapieżnych – min. wilków i rysi.
W tegorocznej edycji udział wezmą przedstawiciele Poleskiego i Bieszczadzkiego Parku Narodowego, aby poprzez konkursy i zajęcia edukacyjne zaprezentować walory przyrodnicze i kulturowe, działania z zakresu edukacji oraz możliwości udostępniania obszarów chronionych dla turystyki. W ramach wieloletniej współpracy w imprezie udział wezmą również przedstawiciele Nadleśnictwa Zwierzyniec, którzy przygotują atrakcyjne gry i konkursy przyrodnicze
dla uczestników imprezy.
W czasie festynu odbędą się również zawody kawaleryjskie, będące podsumowaniem jubileuszu 35 – lecia Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody.
Będzie można skorzystać również z akcji „Za baterie – sadzonka”, która każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. „Dzień otwarty w Roztoczańskim Parku Narodowym” jest ponadto okazją poznania bogatej oferty turystycznej instytucji i stowarzyszeń zajmujących się obsługą turystów na Roztoczu. W programie imprezy także występ zespołu folkowego „Koromysło” ze Szczebrzeszyna, który poprzez muzykę i regionalne stroje nawiązuje do tradycji Roztocza Zachodniego oraz możliwość degustacji regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
W Izbie Leśnej we Floriance będzie można zobaczyć jak żyli i pracowali leśnicy w czasach Ordynacji Zamojskiej, wystawę prac malarki Roztocza – Aleksandry Wachniewskiej oraz wystawę militarną „Florianka – bastion Niepodległości”. Tam również odbędą się pokazy tradycyjnego pieczenia i degustacja podpłomyków.
Każdego roku w tym wydarzeniu uczestniczy ok. 1 500 osób, w tym mieszkańcy regionu
oraz turyści odwiedzający Roztoczański Park Narodowy i Roztocze.
Napisz komentarz
Komentarze