Celem konkursu jest przede wszystkim oddanie hołdu partyzantom walczącym na tym terenie oraz integracja społeczności lokalnej – informowała inspektor ds. kultury i sportu w Gminie Aleksandrów, Ewa Maciocha:
Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św., którą w intencji poległych za Ojczyznę partyzantów sprawował ks. Waldemar Dudziński, na co dzień posługujący w Sanktuarium Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym. Bezpośrednio po Eucharystii wystąpił Zespół Śpiewaczy ‘Złote Kłosy’ z Łubcza, który był laureatem poprzedniej edycji konkursu.
Następnie rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, w których w tym roku wzięły udział różnorodne podmioty muzyczne, wśród których znalazły się chóry, zespoły śpiewacze, wokalno-instrumentalne, folklorystyczne oraz kluby seniora. Śpiewacy przybyli z powiatu biłgorajskiego, zamojskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego m.in. z Biłgoraja, Zamościa, Lubyczy Królewskiej czy Radecznicy.
Maria Gruszka z Zespołu ‘Szumy’ z Suśca wyjaśniała, iż udział w tym konkursie to przypominanie o naszych narodowych bohaterach:
Dopóki będziemy żyć, będziemy pamiętać o partyzantach i o nich śpiewać – zaznaczyła Janina Bielak z Zespołu Ludowego ‘Aleksandrowiacy’:
Tradycyjnie w jury konkursu zasiedli przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Andrzej Sar i Janina Biegalska z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, która w rozmowie tłumaczyła, że pieśni partyzanckie są odzwierciedleniem historii i związanych z nią emocji:
Organizatorem wydarzenia był wójt Gminy Aleksandrów, Józef Henryk Biały, który w rozmowie stwierdził, że nasza historia, choć bolesna, świadczy o naszej tożsamości:
Na zakończenie wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla najlepszych. Imprezie towarzyszył kiermasz książki o tematyce partyzanckiej i wojennej.
Napisz komentarz
Komentarze