Wydarzenie miało w tym roku bardzo bogaty przebieg i rozpoczęło się od narracji historycznej prowadzonej przez przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz rekonstrukcji przedstawiającej wyprowadzenie więźniów z byłego budynku gestapo przy ul. Wandy ‘Wacek’ Wasilewskiej w Biłgoraju oraz przewiezienia ich na miejsce zbrodni na Rapach.
Następnie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, w intencji Ojczyzny i pomordowanych partyzantów została odprawiona Msza święta, której przewodniczył ks. dziekan Jerzy Kołtun:
Ks. Krzysztof Wawszczak w homilii zwrócił szczególną uwagę na znaczenie patriotyzmu i służbę Ojczyźnie na wzór bohaterów poległych podczas II wojny światowej:
Po Eucharystii nastąpił przejazd wszystkich uczestników uroczystości pod pomnik znajdujący się na Rapach, w miejscu rozstrzelania partyzantów. Tam, po odśpiewaniu Hymnu Państwowego odbył się Apel Poległych i salwa honorowa, okolicznościowe przemówienia, a następnie w miejscu stracenia partyzantów złożono wieńce i zapalono znicze. Tu również odbyła się druga część narracji i inscenizacji historycznej, w której przedstawiono ostatnie chwile życia partyzantów, których z budynku gestapo wywieziono do lasu, rozstrzelano i pochowano w zbiorowych mogiłach.
Rys historyczny zbrodni na Rapach przybliżył Jan Pacyk, syn partyzanta Kazimierza Pacyka ps. ‘Grom’, żołnierza AK oddziału ‘Corda’:
Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan tłumaczył, że takie uroczystości są wyjątkową lekcją patriotyzmu dla każdego z nas:
Jerzy Nizio, syn Franciszka Nizio ps. ‘Jagoda’, partyzanta walczącego pod Osuchami w rozmowie podkreślał, że jako dzieci walczących bohaterów muszą dbać o pamięć o tamtych wydarzeniach:
Ponadto w Biłgoraju miał miejsce Piknik Militarny zorganizowany przez 254 Kompanię Lekkiej Piechoty z Zamościa, na którym można było zobaczyć prezentowaną broń, umundurowanie i pojazdy pancerne z okresu II wojny światowej, a także obóz partyzancki przygotowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej ‘Wir’ z Biłgoraja.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – Rejon Biłgoraj, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. ‘Wir’, 254 Kompanię Lekkiej Piechoty w Zamościu, Burmistrza Miasta Biłgoraj oraz parafię Trójcy Św. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju. Patronat honorowy objęli Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek i prezes ŚZŻAK Okręg Zamość poseł Sławomir Zawiślak.
Napisz komentarz
Komentarze