Rozpoczęły się one od okolicznościowego programu artystycznego przygotowanego przez młodzież ze szkoły w Łukowej. Bezpośrednio po części artystycznej, którą w intencji poległych odprawił i Słowo Boże wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego, ks. bp gen. bryg. Józef Guzdek, który w homilii zwrócił szczególną uwagę na bohaterską postawę partyzantów walczących pod Osuchami:
Główne założenia i cele uroczystości przybliżyła organizatorka wydarzenia, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Wiesława Kubów:
Patronat narodowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, który wystosował również list okolicznościowy, odczytany przez płk Adama Brzozowskiego z Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego:
Historię bitwy pod Osuchami przybliżyła dyrektor biłgorajskiego Muzeum, Dorota Skakuj:
Nie zabrakło również odznaczeń i wyróżnień. Medal 100-lecia Biskupstwa Polowego z rąk biskupa Guzdka przyjął wójt Gminy Łukowa Stanisław Kozyra, zaś medal ‘Pro Patria’ w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny otrzymał Prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk. W rozmowie tłumaczył, czym dla niego jest to odznaczenie:
Bp Józef Guzdek w rozmowie tłumaczył, iż ofiara życia partyzantów pokazuje nam, że w życiu liczą się nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny:
Centralnym punktem uroczystości był przemarsz na cmentarz partyzancki, na którym pochowanych jest około 300 poległych polskich żołnierzy. Tam odbył się Apel Poległych i salwa honorowa. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Ponadto została zaprezentowana specjalnie na tę okoliczność stworzona piosenka, którą przygotowała i wykonała grupa artystyczno - wokalna z Józefowa ‘Ku Chwale’:
Wojewoda Lubelski, prof. Przemysław Czarnek, który wyjaśniał, czym podyktowana jest jego obecność w Osuchach:
Musimy pamiętać o takich wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny, gdyż jest to nasz obowiązek – mówił Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip:
W organizację wydarzenia zaangażowało się także Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego - Osuchy 1944. Przedstawicielka tej grupy, Anna Stańczyk-Przyłuska, córka Romana Kicińskiego ps. ‘Orkan’ podzieliła się swoimi refleksjami z osobistego przeżywania uroczystości:
Wręczono również nagrody finalistom XX Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej, który odbył się 3 czerwca br. Na zakończenie odbyła się rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej ‘WIR’ z Biłgoraja z udziałem rekonstruktorów z całej Polski oraz koncert patriotyczny.
Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Lublinie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, 3. Zamojskiego batalionu zmechanizowanego, Lasów Państwowych Nadleśnictwo Józefów, Starostę Biłgorajskiego, Wójta Gminy Łukowa i łukowską parafię.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Katolickie Radio Zamość.
Napisz komentarz
Komentarze