Festiwal to przede wszystkim promocja tego, co Gmina Biłgoraj ma najlepszego – wyjaśniała w rozmowie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Celina Skromak:
W programie znalazły się także pokazy rzemiosł dawnych i ginących zawodów takich jak przędzenia nici z kądzieli. To trudna sztuka, dziś spotykana na co dzień tylko w skansenach, jednakże w Bukowej zajmuje się tym Anna Głowa, która przybliżyła nam, na czym ta praca polega:
Muzyka ludowa dziś zanika, dlatego staramy się robić wszystko, by ocalała i była nadal kontynuowana – wyjaśniał pracownik biłgorajskiego GOK-u i muzyk, Jerzy Odrzywolski:
Nie zabrakło oczywiście symbolu nocy świętojańskiej czyli sobótkowych wianków, wyrabianych przez reprezentantki Bukowej. Izabela Małek tłumaczyła, że wicie wianków to piękna tradycja, która sprawia jej wiele radości i przyjemności:
Przed zgromadzoną w Dylach publicznością wystąpiło wiele zespołów ludowych i folklorystycznych, zespołów śpiewaczych i twórców sztuki i muzyki ludowej. Z koncertami wystąpiła Kapela ‘Uroczysko’ z Krasnegostawu, zaprezentowała się Grupa Folklorystyczna ‘Pokolenia’ z Biłgoraja, zaś do tańca zagrała na ludowo kapela ‘Brzózanie’.
Napisz komentarz
Komentarze