Flesze, zdjęcia, scena, sędziowie, publiczność oraz najważniejsze – prezentacja sylwetki ciała i mięśni. Te elementy wyróżniają zawody kulturystyczne jakimi są debiuty, a przygotowuje się do nich Wojciech Gogół z Zamościa. Kulturystyka nazywana jest „żelaznym sportem” dla ludzi o nerwach ze stali ponieważ, aby wystartować w debiutach przygotowaniom towarzyszą wyrzeczenia oraz litry wylanego potu na treningach. Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego organizuje debiuty kulturystyczne, które odbędą się w marcu przyszłego roku w Kielcach. Do startu w tych zawodach od prawie dwóch lat, a od roku pod okiem trenera Krzysztofa Stolarczyka z Lublina przygotowuje się Wojciech Gogół. Aby wystartować w tak prestiżowych zawodach trzeba włożyć mnóstwo pracy, bo kulturystyka jako dyscyplina sportu to głównie czas spędzony na siłowni. Ćwiczenia wykonywane są z obciążeniem, by maksymalnie zredukować tkankę tłuszczową. Ciężary typu: hantle, sztanga, oraz gryf, a także wyciągi, suwnice i innego rodzaju sprzęt to przyrządy, na których na co dzień, bo sześc razy w tygodniu ćwiczy Wojciech Gogół. Martwy ciąg, allahy, przysiady, wiosłowanie, wyciskanie hantli w różnych pozycjach stojąc siedząc i leżąc na ławce poziomej, to tylko niektóre ćwiczenia wykonywane z obciążeniem, z którymi na co dzień ma styczność zamojski zawodnik. Jego treningi to dużo serii z małą liczbą powtórzeń na dużym ciężarze. Na czym głównie opiera się trening budowania masy mięśniowej?
Trening nie może być schematyczny, a plan treningowy musi być wykonany solidnie. Jednak sukces w dużej mierze zależy od diety.
Wojciech Gogół trenuje na siłowni w Zamościu oraz w Lublinie pod ścisłą kontrolą trenera Krzysztofa Stolarczyka, który zawodowo prowadzi szkolenia specjalistyczne oraz kursy instruktorskie właśnie z dziedziny kulturystyki. Od lat regularnie także przygotowuje swoich zawodników do startów w zawodach w kulturystyce i fitness. Jednak przygotowania do debiutów to nie tylko treningi i ścisła dieta, ale także szczegółowe pomiary ciała, sesje zdjęciowe oraz wyjazdy na liczne zawody po terenie całej Polski. Wiedzę i formę, zawodnik zawdzięcza przede wszystkim trenerowi.
Każdy kulturysta na scenie podobnie jak modelka prezentująca się na wybiegu musi wypaść jak najlepiej, dlatego jednym z głównych elementów sukcesu jest poznanie zawodów od strony kulis.
W zawodach wyróżniamy rożnego rodzaju kategorie m.in.: fitness plażowe, fitness plażowe atletyczne, fitness mężczyzn open, fit model mężczyzn open czy kulturystykę klasyczną mężczyzn. W jakiej kategorii wystartuje Wojciech?
Podczas zawodów kulturystycznych oceniany jest wygląd zawodników (jakość umięśnienia, separacja mięśni, symetria i proporcje poszczególnych partii). Prezentacja mięśni odbywa się według określonego schematu pozowania, gdzie przez sędziów oceniane są poszczególne partie mięśni względem długości tułowia. W pierwszej części pozowania sztab sędziów ocenia proporcje ciała przodem. Tutaj ocenie podlegają mięśnie dwugłowe ramion (bicepsy i tricepsy) oraz proporcje mięśni czworogłowych ud do mięśni brzuchatych łydek. W pozycji przodem zawodnicy muszą zaprezentować także mięśnie najszersze grzbietu, gdzie oceniany jest ich stosunek względem mięśni najszerszych grzbietu do bioder i talii. Natomiast w pozycji prezentacji mięśni brzucha oceniane są mięśnie proste brzucha oraz mięśnie czworogłowe uda. Z kolei w pozycji bokiem na sędziowską komendę „mięśnie klatki piersiowej " zawodnicy muszą wypaść jak najlepiej prezentując mięśnie klatki piersiowej, mięśnie naramienne ramion, przedramion, ud oraz podudzi. Tutaj w ocenie najważniejszą rolę odgrywają proporcje nóg w stosunku do tułowia. Natomiast w kolejnej pozie mięśnia trójgłowego ramienia ocenie podlegają triceps, mięsień dwugłowy uda i mięśni łydki. W ostatniej prezentacji na scenie, która odbywa się tyłem oceniane są mięśnie dwugłowe ramion oraz mięśnie najszersze grzbietu. Jury sędziowskie opiniuje w tej pozie stosunek górnej części ciała do dolnej oraz stosunek mięśni naramiennych i najszerszych grzbietu do talii i do mięśni ud. W końcowej fazie zawodów, a więc w drugiej części prezentowany jest układ dowolny z wykorzystaniem choreografii. Wojciech Gogół zdradził, że ćwiczenie poszczególnych pozycji wymaga dużego napięcia mięśniowego.
Debiuty kulturystyczne to zawody na bardzo wysokim poziomie. Dla Wojciecha Gogóła debiuty to początek kariery sportowej, bo w przyszłości planuje kolejne starty.
Przygotowania i postępy oraz relacje z zawodów można obserwować na kanale Krzysztofa Stolarczyka i na Facebookowym profilu Wojciecha Gogóła. kliknij
Więcej o przygotowaniach do debiutów kulturystycznych, które odbędą się w marcu przyszłego roku w Kielcach usłyszymy na radiowej antenie (fala 90,1 FM) w najbliższą środę (25.05) w audycji „Rozmowa dnia” o godz. 8.40 i 15.40. Gościem rozmowy będzie Wojciech Gogół. Serdecznie zachęcamy do wysłuchania rozmowy.
Napisz komentarz
Komentarze